1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 62 661 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?
Blog > Kiedy stosować lend, loan i borrow

Kiedy stosować lend, loan i borrow

Dodane przez Tomasz H. 15 kwietnia 2014 w kategorii: Gramatyka, Język angielski

Czy wiesz jakie są różnice między lend, loan i borrow? Dziś wytłumaczę Ci jak poprawnie tych słów używać. Ucząc sie angielskiego często robimy błędy związane z tymi słowami.

Lend

Oznacza wypożyczyć/użyczyć/pożyczyć komuś spodziewając się, że ta rzecz wróci z powrotem.

He doesn't like lending him books.

The library lent me the books one month ago.

Yes, I will lend you my car.

Loan

Słowo to kojarzone jest głównie z pożyczką (rzeczownik). Jednak jako czasownik oznacza to samo co 'lend' (loan = lend). Oczywiście tradycyjne podejście do słowa loan jako pożyczka jest ok, jednak coraz częściej obserwujemy właśnie stosowanie loan jako synonimu do lend. Spójrz na przykłady i porównaj z przykładami z lend:

He gave me a loan until next month. (noun)

The library loaned me the books one month ago. (verb)

Yes, I will loan you my car. (verb)

Borrow

Borrow również oznacza pożyczać, ale 'od kogoś'. A zatem borrow = pożyczać od kogoś, natomiast lend/loan = pożyczać komuś.

I need to borrow some money. (ale 'the bank will lend me some money')

He borrowed a novel from the library. (ale 'the library lent him a novel')

Jak zapamiętać raz na zawsze?

To będzie proste. Spójrz: borrow oznacza 'brać'. Lend i loan oznacza 'dawać'.

Pożyczyć lend/loan możesz coś komuś -> I borrowed him a car nie jest ok -> I loaned/lent him a car jest prawidłowe

I jeszcze mała wskazówka: BoRRow -> pożyczać jako BRać (angielskie i polskie słowo ma B i R na początku i w środku). Zapamiętaj tylko to. Pozostałe loan i lend zapamiętasz po prostu jako pożyczać, czyli dawać.

Powiązane tagi:

Komentarze: (1)

julia Cieślak - 22 kwietnia 2014 11:26:21

a jest wyjaśniona różnica między zwrotami: a lot of, lots of i a lot itp.
jeśli nie to przydałoby się to tutaj.
Pozdrawiam

Aby komentować, musisz być zalogowany.
Mobile Analytics