Jak myśleć w języku obcym
Dodane przez Tomasz H. 7 kwietnia 2014 w kategorii: Język angielski, Język francuski, Język niemiecki, Porady ogólne

Tym razem przedstawię Ci ciekawe zagadnienie związane z nauką języka obcego, czyli jak myśleć w języku obcym. Czy to proste? Pewnie, że nie. Nie jest to coś, czego można się tak po prostu nauczyć.
Jest to raczej coś, co się dzieje. Łatwo to nie przyjdzie i dziś przedstawię Ci, jak właściwie możesz to ćwiczyć.
Myślenie w języku obcym jest dużym krokiem w nauce języka obcego. Ale samo 'nie przyjdzie' ;) Możesz uczyć się języka latami, a i tak nie będziesz myśleć w języku obcym. Jeśli jednak już zaczniesz myśleć w języku obcym, uruchomisz w swoim mózgu obszary odpowiedzialne za aktywne słownictwo. Co umiejętność aktywnego słownictwa oznacza?
Pokażę Ci to na przykładzie: uczysz się języka niemieckiego. W Twojej pamięci werbalnej znajduje się słówko Ausgang (Wyjście). Znasz to słowo, rozumiesz je, ale… nie jesteś w stanie go użyć podczas rozmowy czy pisania. Po prostu myślisz 'wyjście' ale Twój mózg nie podpowiada Ci słówka Ausgang. Jest to zatem Twoje pasywne słownictwo.
Słownictwo aktywne oznacza, że jesteś w stanie użyć słowa w każdej chwili podczas mówienia lub pisania.
Jak zacząć?
Stwórz językową otoczkę
Idea odnosi się do otaczanie się językiem tak bardzo jak tylko się da. Jak? Zmień język na Facebooku, Google czy w Twoim smartfonie. Pracujesz z komputerem codziennie, zaglądasz do mediów społecznościowych. Mając ustawiony język obcy, którego się uczysz zauważysz jak wzbogacasz swoje słownictwo. Czytaj newsy w języku obcym, obserwuj osoby, które publikują wpisy w języku którego się uczysz. Słuchaj muzyki oraz oglądaj wideo czy filmy w języku obcym.
Opisuj swoje otoczenie
Jeśli Twoje słownictwo nie jest zbyt bogate – zacznij opisywać w języku obcym to, co Cię otacza. Oczywiście wszystko w myślach ;) Zacznij od swojego pokoju, okolicy w której mieszkasz, miejsca pracy czy szkoły.
Krok po kroku wzbogacaj swoje myśli budując coraz trudniejsze zwroty. Co jest ważne: próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj, aż osiągniesz moment, kiedy zaczniesz opisywać bardziej skomplikowane elementy otoczenia.
Pomyśl jak to powiedzieć
Jeśli czujesz się trochę pewniej z językiem – wypróbuj to ćwiczenie. W codziennych sytuacjach, które napotykasz, pomyśl, jak to powiedzieć w języku, którego się uczysz. Pomyśl jak to powiedzieć, kiedy:
- rano kupujesz bułki w piekarni,
- odpowiadasz na e-maila w pracy,
- rozmawiasz z kimś.
Mów do siebie
Myślisz – to głupie. Ja mówię – to świetny pomysł!
Możesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: w ten sposób organizujesz swoje myśli podczas mówienia i jednocześnie ćwiczysz swoją wymowę. Dalej nie podoba Ci się pomysł? Ok, to spróbuj nagrywać filmiki, podczas których mówisz w języku obcym na dany temat. Pomyśl, dlaczego blogerzy językowi, poligloci czy uczący się języka tak często publikują nagrania wideo, w których mówią w języku obcym? Bo to doskonały trening dla myślenia i mówienia w języku obcym.
Teraz widzisz dlaczego świetnym sposobem jest nauka języka poza granicami kraju. Tam jest się po prostu otoczonym językiem, nie ma czasu na myślenie w języku ojczystym, tłumaczenie na język obcy i potem mówienie. Po prostu myślisz-mówisz. I do tego wszędzie słyszysz język obcy, czytasz napisy w języku obcym. Języku obcy Cię otacza! Więc otocz się językiem bez wyjeżdżania, próbuj powyższych ćwiczeń i zobacz jak zaczniesz myśleć w języku obcym, a tym samym staniesz się językowym ‘pogromcą’.
Jak myśleć w języku obcym pomogą też wpisy:
Jak znaleźć czas na naukę języka
Jak szybko nauczyć się angielskiego
Jak muzyka pomaga w nauce języka
Talking – why is it so difficult?
Masz jakieś przemyślenia, pytania, sugestie? Są jakieś niejasności, wkradł się błąd albo z czymś się nie zgadzasz? Zostaw komentarz ;-)
Komentarze: (0)
Brak komentarzy.