1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 62 661 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?
Blog > Święta Bożego Narodzenia w Niemczech - słówka

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech - słówka

Dodane przez Tomasz H. 17 grudnia 2014 w kategorii: Język niemiecki, Leksyka

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia (die Weihnachten), zapewne cieszycie się z nadchodzących świąt (sich auf die Festtage  freuen)! Dziś troszkę nietypowo podejdę do słówek świątecznych w języku niemieckim. Przedstawiając krótki opis świąt w Niemczech po polsku (żeby było łatwiej zrozumieć) będę zamieszczał w nawiasach niemieckie znaczenie słów związanych właśnie ze świętami. Ok, ruszajmy w przygodę ze świętami w Niemczech;)


Święta Bożego Narodzenia dla Niemców są ważnym świętem, głównie ze względu na rodzinny charakter. Okres przedświąteczny (die Vorweihnachtszeit) zaczyna się w pierwszą niedzielę grudnia. Wtedy mieszkania i domy zdobione są świątecznymi dekoracjami. Na stołach pojawia się wieniec adwentowy (der Adventkranz), a dzieci otrzymują kalendarzyk adwentowy (der Adventskalender) z 24 okienkami z czekoladką, gdzie każdego dnia do wigilii jedno okienko jest otwierane.

Nieodłącznym atrybutem krajobrazu świątecznego w Niemczech są jarmarki Bożonarodzeniowe (der Weinachtsmarkt). Sprzedawane są na nich ozdoby świąteczne (der Weinachtsschmuck), świeczki (die Kerze) czy różnego rodzaju napoje i jedzenie. Obowiązkowym elementem jest grzane wino (der Glühwein), nie może też zabraknąć kiełbasy w bułce (Wurst mit Brötchen), a także słodyczy (die Süßigkeiten): korzennych ciastek (der Magenbrot), pierniczków (die Lebkuchen), strucla (die Weihnachtsstolle) czy prażonych migdałów (die gebrannte Mandeln). Wszystkiemu towarzyszy niesamowita atmosfera i kolędy (das Weihnachtslied).

Najpóźniej kilka dni przed wigilią stroi się świąteczną choinkę (den Weihnachtsbaum schmücken). Najczęściej jest do jodła (die Tanne) albo świerk (die Fichte), które jako zawsze zielone uchodzą za drzewo życia (das Leben) i nadziei (die Hoffnung). Drzewko przystraja się świeczkami, bombkami (die Weihnachtskugel), drewnianymi zabawkami (das Holzspielzeug) lub słodyczami. Pod drzewkiem stawia się szopkę (die Krippe).

W wieczór wigilijny (der Heiligabend), w rodzinnym gronie następuje wymiana prezentów (im Kreise der Familie tauscht man die Geschenke aus). Z kolei na wigilijnym stole króluje sałatka ziemniaczana (der Kartoffelsalat), kwaszona kapusta z grzybami (Sauerkraut mit Pilzen) i kiełbasa.

A tu niżej znajdziesz listę świątecznych słówek, która może Ci się przydać:

adwent - der Advent

barszcz czerwony - die Rübensuppe

bombka na choinkę - die Weihnachtskuge

Boże Narodzenie - das Weihnachten

choinka - der Weihnachtsbaum

cieszyć się z nadchodzących świąt - sich auf die Festtage freuen

dzielić się opłatkiem - die Oblate teilen

jasełka - das Krippenspiel

karp - der Karpfen

kiermasz przed Bożym Narodzeniem - der Weihnachtsmarkt

kłaść siano pod obrus - Heu unter der Tischdecke verstecken

kolęda - das Weihnachtslied

kompot z suszonych śliwek - das Kompott aus getrockneten Pflaumen

kwaszona kapusta z grzybami - Sauerkraut mit Pilzen

makowiec - der Mohnkuchen

Mikołaj - der Nikolaus

nastrój przed Bożym Narodzeniem - die Vorweihnachtsstimmung

pasterka - die Weihnachtsmesse

piec pierniki - Lebkuchen backen

pierwsza gwiazda na niebie - der erste Stern am Himmel

prezent bożonarodzeniowy - das Weihnachtsgeschenk

stroić choinkę - den Weihnachtsbaum schmücken

śpiewać kolędy - Weihnachtslieder singent

świętować w rodzinnym kręgu - im Familienkreis feiern

świeca - die Kerze

wieniec adwentowy - der Adventkranz

Wigilia - der Heiligabend

zaprosić krewnych - die Verwandten einladen

życzyć sobie szczęścia i zdrowia - sich Glück und Gesundheit wünschen

życzyć sobie wszystkiego najlepszego - sich alles Beste wünschen

 

Poczytaj też teksty po niemiecku:

Słówka: 105
Słówka: 101
Słówka: 268

Foto: Flickr (LivetoCreat_Photography, scottfeldstein)

Masz jakieś przemyślenia, pytania, sugestie? Są jakieś niejasności, wkradł się błąd albo z czymś się nie zgadzasz? Zostaw komentarz :-)

Komentarze: (0)

Brak komentarzy.

Aby komentować, musisz być zalogowany.
Mobile Analytics