1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

    Odwiedzasz EDU.LEARN

    Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

    Nie, dziękuję
  2. Mini lekcje

    Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

    Dalej
  3. Wideo

    Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

    Dalej
  4. Teksty

    Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

    Dalej
  5. Słowa

    Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

    Dalej
  6. Lista tekstów

    Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

    Dalej
  7. Lista Video

    Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

    Dalej
  8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

    Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

    Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

    Dziękuję, wrócę później
  9. Lista Pomocy

    Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
    Nie, dziękuję

Już 62 359 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?

Liczebniki w języku angielskim

Strona główna > Język angielski > Gramatyka języka angielskiego > Części mowy > Liczebniki

W tym omówieniu przedstawiamy liczebniki w języku angielskim. W angielskim dzielimy je na liczebniki główne (cardinal numbers), porządkowe (ordinal numbers).

Angielskie liczebniki główne - cardinal numbers

Liczebniki główne używamy do:

- podawania lat
- cen
- zwykłego liczenia

Opanowanie liczebników w języku angielskim zaczynamy od liczebników głównych i pierwszej 'dziesiątki', która stanowi podstawę do tworzenia kolejnych:

1 one
2 two
3 three
4 four
5 five
6 six
7 seven
8 eight
9 nine
10 ten

W drugiej 'dziesiątce' dodajemy po prostu końcówkę '-teen', pamiętając o pewnych wyjątkach, stąd lepiej nauczyć się ich raz na zawsze:

11 eleven
12 twelve
13 thirteen
14 fourteen
15 fifteen
16 sixteen
17 seventeen
18 eighteen
19 nineteen

Dalej jest już łatwiej. W przypadku okrągłych liczb dziesiętnych dodajemy końcówkę '-ty':

20 twenty
30 thirty
40 forty
50 fifty
60 sixty
70 seventy
80 eighty
90 ninety

W przypadku tworzenia liczebników dziesiętnych pomiędzy ich okrągłymi liczbami dodajemy po myślniku liczbę z pierwszej dziesiątki:

28 twenty-eight
44 forty-four
37 thirty-seven

Przechodzimy teraz do liczby setnych i tysięcznych, gdzie regułę kierującą powstawaniem kolejnych setek i tysięcznych jest odpowiednie dodawanie wcześniej poznanych nazw liczb:

100 hundred
200 two hundred
600 six hundred
900 nine hundred
101 one hundred and
625 six hundred and twenty-five

1000 thousand
7000 seven thousand
8472 eight tousand four hundred and seventy-two
721593 seven hundred twenty-one thounsand five hundred ninety-three


Angielskie liczebniki porządkowe - ordinal numbers

Przy liczbach porządkowych doklejamy do liczby 'th' i gotowe. Ale uwaga! Od tej regułą są wyjątki:

1 -> 1st -> first
2 -> 2nd -> second
3 -> 3rd -> third
A dalej już bez wyjątków:
4 -> 4th -> fourth
27 -> 27th -> twenty-seventh
48 -> 48th -> forty-eighth
91 -> 91st -> ninety-first
32 -> 32nd -> thirty-second
Przy okrągłych liczbach kończących się na 'y', zamieniamy tą literę na 'ie':
80 -> 80th -> eightieth
20 -> 20th -> twentieth

Mobile Analytics