1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 60 994 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?

Present Continuous angielski

Strona główna > Język angielski > Gramatyka języka angielskiego > Czasy w języku angielskim > Czasy teraźniejsze > Present Continuous

Angielski czas Present Continuous to czas teraźniejszy ciągły, który jest jednym z podstawowych czasów i od niego często zaczynamy naukę. Z Edustation.pl nie będziesz miał większych problemów z jego opanowaniem.

Jak tworzymy zdanie w Present Continuous?

Podmiot + am/is/are + czasownik z końcówką -ing

Dla przypomnienia:

Liczba pojedyncza
I => am
You => are
He => is
She => is
It => is
Liczba mnoga
We => are
You => are
The => are

A teraz przejdźmy do przykładów:

She + is + swimming

You + are + reading newspaper

I + am + watching video

Jak tworzymy pytanie w Present Continuous?

bardzo prosto - zamieniamy miescami podmiot z 'am/is/are'

Am/is/are + podmiot + czasownik z końcówką -ing

Is + she + swimming?

Are + you + reading + newspaper?

Am + I + watching video?

Jak tworzymy przeczenie w Present Continuous?

Przez dodanie słówka 'not' pomiędzy 'am/is/are' a 'czasownik z końcówką -ing'

Podmiot + am/is/are + not + czasownik z końcówką -ing

She + is + not + swimming => She + isn't + swimming

You + are + not + reading newspaper => You + aren't + reading newspaper

I + am + not + watching video

Dla przypomnienia:

I'm not = I am not

You aren't = You are not

He/She/It isn't = He/She/It is not

We/They/You aren't = We/They/You are not

 

Przypomniałeś sobie najważniejsze elementy angielskiego czasu Present Continuous.

Jeśli masz problemy z używaniem odpowiedniej formy "to be", pomoże Ci nasza mini lekcja:

Present Continuous może wydawać się prosty, jednak posiada również kilka haczyków. Dlatego polecamy mini lekcję, gdzie utrwalisz materiał oraz poznasz inne, ważne kwestie związane z czasem teraźniejszym ciągłym.

Mobile Analytics