1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 60 989 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?

Strona bierna w języku angielskim

Strona główna > Język angielski > Gramatyka języka angielskiego > Strona bierna

W języku angielskim tak jak i w języku polskim mamy do czynienia z dwiema stronami gramatycznymi. Są to:

- Strona czynna - active voice (Podmiot wykonawca + orzeczenie (czasownik) + dopełnienie, czyli przedmiot/zaimek osobowy)

John is building a house -> Jan buduje dom

- Strona bierna - passive voice (Podmiot przedmiot  + be w odpowiedniej formie + czasownik w III formie + by + wykonawca)

A house is being built by John -> Dom jest budowany przez Jana

 

Spójrzmy jeszcze na przykłady zdań strony czynnej i biernej:

Active voice

Passive voice

Mark is washing a car -> Car is being washed by Mark
People drink water -> Water is drunk by people
He has written a book -> A book has been written (by him)
I will cook a dinner -> A dinner will be cooked

 

Widzisz już jaka panuje ogólna zasada przy tworzeniu strony biernej w języku angielskim. Teraz omówimy stronę bierną dla poszczególnych czasów. Zapamiętaj! Strony bierna w języku angielskim nie jest używana w przypadku: Present Perfect Continuous, Future Continuous oraz Past Perfect Continuous. Dlatego też redaktorzy Edustation.pl przygotowali podział, który pomoże Ci zapamiętać w prosty sposób tworzenie strony biernej w poszczególnych czasach:

Strona bierna w czasach Simple

Strona bierna występuję w Present Simple, Past Simple oraz Future Simple. Mechanizm tworzenia polega na: po 'to be' w odpowiedniej formie dla danego czasu dodajemy 'III formę czasownika', czyli is/are/was/were/will be + III forma czasownika.

Present Simple:

Strona czynna -> John writes a letter

Strona bierna -> A letter is written

Past Simple:

Strona czynna -> John wrote a letter

Strona bierna -> A letter was written

Future Simple:

Strona czynna -> John will write a letter

Strona bierna -> A letter will be written

Strona bierna w czasach Continuous

Strona bierna występuje w Present Continuous i Past Continuous. Mechanizm tworzenia polega na użyciu 'to be' w odpowiedniej formie dla danego czasu, następnie wstawienia 'being' oraz czasownika w III formie, czyli is/are/was/were + being + III forma czasownika.

Present Continuous:

Strona czynna -> John is writing a letter

Strona bierna -> A letter is being written

Past Continuous:

Strona czynna -> John was writting a letter

Strona bierna -> A letter was being written

Strona bierna w czasach Perfect

Strona bierna występuje w Present Perfect, Past Perfect oraz Future Perfect. Mechanizm tworzenia polega na użyciu 'have" w odpowiedniej formie dla danego czasu, następnie słówka 'been', a na końcu czasownika w III formie, czyli have/has/had/will have + been + III forma czasownika

Present Perfect:

Strona czynna -> John has written a letter

Strona bierna -> A letter has been written

Past Perfect:

Strona czynna -> John had written a letter

Strona bierna -> A letter had been written

Future Perfect:

Strona czynna -> John will have written a letter

Strona bierna -> A letter will have been written

Mobile Analytics