1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 62 661 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?
Blog > Language Hacker Tips - Natasza Caban

Language Hacker Tips - Natasza Caban

Dodane przez Tomasz H. 4 marca 2014 w kategorii: Porady językowe, Porady ogólne

W cyklu Language Hacker Tips gościmy Nataszę Caban, która jest jedną z najmłodszych kobiet, które samotnie opłynęły ziemię. Ustczance przepłynięcie 26 tysięcy mil morskich w szesnastu etapach zajęło dwa lata i cztery miesiące. Natasza Caban to również m.in. uczestniczka Rally Albania, gdzie zajęła drugie miejsce  w kategorii „motocykle – kobiety". Jest laureatką nagrody National Geographic "Travellery" za wyczyn roku 2009. Z pasji - wolontariuszka akcji charytatywnych dla niepełnosprawnych dzieci.

Ile zna Pani języków na poziomie komunikatywnym?

Angielski, a także jestem w stanie porozumieć się po francusku. Żałuję jednak, że nie poświęciłam więcej czasu na naukę francuskiego. Miałam też możliwość nauki języka niemieckiego, włoskiego, rosyjskiego i języka migowego. Niestety nie skorzystałam i dziś żałuję. Z kolei marzę, żeby nauczyć się języka hiszpańskiego. Na szczęście wszyscy uśmiechamy się w tym samym języku!

Ile najdłużej i najkrócej zajęło oswojenie się z językiem obcym i jakim? Jak Pani myśli, dlaczego?

Nie miałam problemu z językiem angielskim. Była to kwestia nauczycieli, ale także świadomości, że chcąc wyjechać i podróżować potrzebuję tego języka. Sądzę, że angielskiego można się bardzo łatwo nauczyć - gramatyka jest stosunkowo prosta, a komunikować można się już przy niewielkiej znajomości tego języka. Natomiast francuski o tyle sprawiał mi trudność, że trzeba go poznać, zanim człowiek zacznie się porozumiewać z innymi.

Czy było coś, co sprawiało największą przyjemność w nauce języka?

Przyjemność sprawiały kontakty i rozmowy z ludźmi z całego świata, których spotykałam podczas nauki. Wiedziałam, że łatwo jest się komunikować w języku angielskim, że wystarczy kilka wyrazów, żeby zbudować zdanie. Do tego perspektywa, że angielskiego uczą się wszyscy na świecie i jak wyjadę to będzie mi on niezbędny do porozumiewania się.

Co było największą barierą?

Przy języku francuskim barierą była długa nauka zanim człowiek zacznie mówić, że trzeba powiedzieć poprawnie zdanie, żeby było zrozumiane. Przy angielskim nie ma tego problemu, bo jeśli nawet coś nie jest poprawne gramatycznie to nie przeszkadza to w komunikacji. Jednak nawet jeśli są jakieś bariery, to języki obce to najlepsza inwestycja młodego człowieka w siebie.

Jak pokonać siebie? Bo to jest przecież największy "hamulec" procesu poznawania języka.

Ja przełamałam się poprzez czytanie książek po angielsku. Zaczynałam od bajek (Kubuś Puchatek), czytałam komiksy i to mi bardzo pomogło jeśli chodzi o angielski.

Jednak podstawową zasadą jest nie bać się! Trzeba uwierzyć, że każdy kto nie urodził się z danym językiem musi się go po prostu nauczyć. Każdy popełnia błędy, a im więcej będzie się języka używało, mówiło czy czytało, to w którymś momencie stanie się łatwiejszy. Strach nas nie może blokować! Przecież chodzi o komunikację, a jeśli każdy kto się uczy będzie się wstydził i nic nie mówił, to nic z tego wyjdzie. A przecież chodzi o to, żeby wyjść do ludzi, poznać fantastycznych przyjaciół. Bez rozmowy i bez uśmiechu nie ma takiej możliwości.

Czy jest skuteczny sposób na "leniucha"? Czyli co zrobić, kiedy chcę się uczyć, a nie jestem systematyczny.

Dla mnie to proste - jeśli chcemy wyjechać za granicę to musimy nauczyć się języka. To da nam możliwość pracy i poznania fantastycznych ludzi. Bez języków jesteśmy zamknięci u siebie. Bez znajomości języka nie opłynęłabym świata, nie spełniała marzeń. Świetnym sposobem na „leniucha" jest też chęć komunikacji - znalezienie przyjaciół za granicą i utrzymywanie kontaktów. To nas motywuje do kontynuowania i pogłębiania nauki.

Czy zdarzały się zabawne sytuacje związane z nie dogadaniem się w języku obcym?

Oczywiście, cały czas i trzeba mieć dystans do siebie! Zawsze można się uśmiechnąć i wtedy poznajemy życzliwych ludzi. Jedna z moich pierwszych sytuacji - kiedy podróżowałam, to dorabiałam sobie w restauracji i podałam panu, który był wegetarianinem danie mięsne. Nie zdążyłam sprawdzić znaczenia, bo manager restauracji bacznie przyglądał się mojej pracy a ja chciałam dobrze wypaść. Okazało się, że pan był na tyle życzliwy, że zjadł to mięsne danie!

Druga sytuacja to kiedy pracowałam w barze przy żeglarskim klubie. Podszedł do mnie pan i zapytał czy mamy "dumplings", a ponieważ nie wiedziałam co to jest, więc powiedziałam, że nie. Danie to stało obok mnie, a ja jak gdyby nigdy nic, z uśmiechem na twarzy, powiedziałam, że się skończyło. Pan odszedł, ale po jakimś czasie wrócił i znów zapytał o „dumplings". Na szczęście już wiedziałam o jakie danie chodzi.

Co zmieniło się w Pani życiu dzięki znajomości języka obcego?

Otworzyło mi to wiele drzwi. Dało możliwość pracy za granicą, podróżowania, poznawania ludzi i spełnienia mojego marzenia - opłynięcia świata. Bez języka nie byłabym w stanie żeglować z innymi żeglarzami i uczyć się od nich. Bez języka nie przeczytałabym wielu wspaniałych książek, które nie są przetłumaczone na język polski, a które bardzo mi się przydały w moim rejsie. Bez języków nie byłabym w stanie być wolna. Języki to totalna wolność i największa inwestycja w siebie.

 

Zapraszamy osoby, które 'zhakowały' język obcy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w cyklu Language Hacker Tips! Chcemy rozmawiać i przedstawiać czytelnikom bloga cenne porady  na temat nauki języków obcych.

Spodobała Ci się rozmowa z Nataszą Caban? Podziel się ze znajomymi na Facebooku, Twitterze lub Google+.

Komentarze: (0)

Brak komentarzy.

Aby komentować, musisz być zalogowany.
Mobile Analytics